Blog ten, pierwotnie dodatek dostrony internetowej brzozdowce.of.pl poświęconej historii miasteczka Brzozdowce, od 2010 przejął jej funkcje.

Strona Brzozdowce w roku 2003

Strona, prowadzona przez Ewę Wójtowicz od roku 2002, gromadzi informacje dotyczące głównie przedwojennej historii Brzozdowiec. Nie zachowała się pierwotna  wersja strony z 2002, najstarszym zachowanym materiałem jest strona z 2003.

Archiwalna strona Brzozdowce

Galeria ze strony Brzozdowce z lat 2006-2007

Ewa Wójtowicz jest również współautorką hasła dotyczącego Brzozdowiec w Wikipedii, w polskojęzycznej wersji.

Brzozdowce – (za Wikipedią) – wieś, dawniej miasteczko, w rejonie mikołajowskim obwodu lwowskiego, założona w 1410 r. przez Mikołaja Beńko. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Brzozdowce, powiat Bóbrka, województwo stanisławowskie.

W 1769 Franciszka Rzewuska, żona Michała, właścicielka Podniestrzan, ufundowała kościół. W kościele znajdował się od 1746 r. obraz nieznanego autora, uważany za cudowny. Opis cudów został wydany drukiem w 1886 nakładem proboszcza ks. Joachima Motykiewicza.

Obecnie we wsi funkcjonuje parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Pana Jezusa. W kościele znajduje się kopia obrazu, oryginał od 1945 znajduje się w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim.

Brzozdowce liczyły w 1880 r. 1920 mieszkańców (wyznania rzymskokatolickiego 628, greckokatolickiego 652, Żydów 640). Obecnie liczą ok. 1658 mieszkańców. Aktualnych wiadomości dostarcza hasło na Wikipedii w języku ukraińskim.

Lokalizacja: 49°27’21” N, 24°8’57” E

ukr. Берездівці, hebr. בז’וזדובצה

hebr. בז’וזדובצה

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: