Poczta w Brzozdowcach

25/01/2013

Ze wspomnień Jana Burlikowskiego – Poczta w Brzozdowcach

W chwili wybuchu wojny światowej (drugiej)  istniał w Brzozdowcach Urząd Pocztowo-telegraficzny w budynku Towarzystwa Szkoły Ludowej. Poczmistrzem była Maria Łotocka. Urząd ten miał ogromny zasięg terytorialny. Najbliższe urzędy znajdowały się w Rozdole (7 km), Żydaczowie ( 9 km), Boryniczach (7 km), Chodorowie (16 km).   Poczta była przewożona ze stacji kolejowej w Boryniczach furmanką do Brzozdowiec i tu rozdzielana na poszczególne miejscowości. Zadziwiała punktualność kursowania poczty. Przesyłka wrzucona we Lwowie jednego dnia, na drugi docierała do rąk adresata.

Długoletnim listonoszem był Rusin nazwiskiem Korecki, ceniony za swą sumienność i uczciwość. W okresie międzywojennym kierowniczką Urzędu była m. i. Katarzyna Kłosowska.

Kiedy w tej formie powstał ten Urząd trudno dziś powiedzieć. Zapewne jeszcze w XIX wieku. W każdym razie w roku 1901 już istniał. Jak podano w Schematyźmie Galicyjskim z tego roku w Brzozdowcach istnieje Urząd Pocztowo-telegraficzny a poczmistrzem jest Alojza Ferus. W 1909 poczmistrzem w Brzozdowcach jest Józef Wędziłowicz.

Z oryginalnego pierwopisu maszynowego spisał wiernie Stanisław Burlikowski     –      w grudniu 2012 roku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: