Przedwojenne fotografie architektury

15/05/2012

Dom podcieniowy w BrzozdowcachNowa-stara fotografia, reprodukcja z przedwojennego wydawnictwa, w którym były fotografie m.in. Żółkwi (autorstwa Jana Bułhaka) i Starego Sioła, ale przede wszystkim jedno ujęcie przedstawiające dom podcieniowy w Brzozdowcach, z cerkwią na dalszym planie.

Za Stanisławem Burlikowskim: Jan Burlikowski tak pisze o nim w swoich wspomnieniach zamieszczonych w książce „Moje miasteczko Brzozdowce” (s. 23) . „Niezmiernie ciekawy był pierwszy budynek mieszkalny po stronie południowej (rynku-przyp. St.B.). Parterowy, murowany, kryty gontem. Posiadał podcienie oraz charakterystyczne kolumienki mieszkania strychowego. Ostatnio budynek zajmował bednarz, Polak. Budynek pamiętał XVIII wiek.”

Na fotografii, która jest w posiadaniu Stanisława Burlikowskiego, przed domem stoi beczka, co mogłoby odnosić się do zawodu właściciela domu. Wcześniej był to prawdopodobnie dom żydowski, jak kilka innych w tej okolicy.

Nie mam informacji, kiedy dom został rozebrany. Wydaje mi się, że obecnie w tym miejscu znajduje się przystanek autobusowy, wybudowany w czasach ZSRR i ozdobiony mozaiką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: